ASTROLOOG TRIIN TOBBER: "Tähed ei määra sinu tulevikku, vaid suunavad sind."
Pilt: Kaspar Saaremets

Buduaar.ee lugejatele individuaalset konsultatsiooni pakkuv astroloog Triin Tobber on astroloogiaga tegelenud juba üle kahekümne aasta. Kohtusime Triinuga tema tööruumides, kesk astroloogia-teemalisi raamatuid ja rahulikku sügisvärvides Nõmmet. Naine, kes kannab intervjuu ajal ühes kõrvas hõbedast kuud ja teises päikest, ütleb, et astroloogia põhineb faktidel, seevastu igapäevaselt meedias horoskoope ta ei usu, öeldes, et tegemist on pelgalt meelelahutusega. Mida me selle põneva maailma kohta veel teada saime?

Kust pärineb teie astroloogiahuvi ja kus olete seda õppinud?
Olen astroloogiat õppinud ühe aasta Inglismaal ja viis aastat Austraalias. Huvi astroloogiliste teemade vastu on mul olnud lapsest saati. Sügavam huvi tekkis siis, kui mulle endale tehti astroloogiline kaart ja kui astroloog ütles, et võiksin inglise keele õpetamise asemel hoopis astroloogiat õpetada. Siis sain kinnituse, et mu sisetunne mind ei petnud.
Seejärel hakkasin ise raamatute abil õppima ja põhitõed said nii selgeks. Kui aga astroloogilisi konsultatsioone teistele tegema hakkad, on tegemist suure vastutusega, nii et tundsin: ise raamatust õpitud tarkuse põhjal ma seda teha ei riski. Põhjuseid on mitu – näiteks inimene võtab minu jutust kinni vaid ühest osast ja teeb sellest oma mantra, samal ajal kui see oli öeldud võib-olla vaid möödaminnes...
Kuna olin Inglismaal õppinud inglise keele õpetamist, ei olnud mõte õppida astroloogiat välismaal mulle võõras. Läbisin kursuse 2001. aastal kaugõppe teel.
Õppisin seal vanaaegse programmi järgi, kus pidi kõik käsitsi tegema, hoolimata sellest, et vajalikud programmid olid kõik olemas. See oli astroloogia good old English traditsioonide järgi. Seejärel läksin kaugõppesse ühte Austraalia kooli, kus oli mentorprogramm, kus minu kaheksaleheküljelisele tööle tuli ka kaheksa lehekülge feedback’i. Näiteks anti seal kellegi kuulsuse sünnikaart ja selle põhjal pidi teatud asju välja lugema. Kellega tegemist, öeldi pärast.
Need õpingud kestsid viis aastat.

Rääkisite programmist. Mis programm see selline on?
Neid programme on erinevaid ja igaüks võib endale selle osta, kui tunneb, et see on vajalik investeering. Arvutab välja inimese sünnikaardi, kuid sellega pole midagi peale hakata, kui sa ei oska seda lugeda ja tõlgendada.

Kuidas toimub sünnikaardi järgi ennustamine?
Oluline põhjus, miks ma tahtsin astroloogiat õppida, oli see, et sa saad igast raamatust oma sünnikaardi küll kätte ja sa saad raamatutest teada, mida antud planeet sinu sünnikaardi positsioonis tähendab, kuid kogu sellest infost tervikliku pildi moodustamiseks läheb vaja astroloogi. Näiteks kui näen, et inimesel on päike Jääras, aga võib-olla on tal hoopis rohkem planeete Sõnnis, siis Sõnni mõju võib olla palju tugevam ja Jäär ei pruugigi nii esile tulla. Küsimus on selles, mida kõik mõjutused ja detailid kokku tähendavad.

Mis on sünnikaart ja kuidas seda kokku pannakse?
Sünnikaardi aluseks on sünnikellaaeg. Mõte on selles, et just see hetk, kui inimene sünnib, väljendab tema elus olevaid katsumusi, eeldusi ja tema elu tervikuna. Iga asi saab alguse sünnihetkest. Seega sünnikaardi kohta antakse välja erinevaid külvikalendreid. Kuna kuu mõjutab vett (tõusud ja mõõnad), siis seetõttu, et ka inimeses on nii palju vett, mõjutab see inimest ja tema emotsioone.

Kui isikliku teabeni planeedid astroloogile info ära näitavad?
See on kõik sümbolite keel ja edastan tõlgenduse, mille teen just mina, seega oleneb väga palju just astroloogist endast. Kõik oleneb minu maailmavaatest ja sellest, kuidas mina asja näen. Seepärast võivad erinevad astroloogid näha küll sama asja, kuid nagu inimesed tänaval, näevad kõik sind tegelikult eri külgedest – üks näeb üht, teine midagi muud.
Andmed võivad minna aga väga sügavale ja probleemide juured võivad ulatuda varajasse lapsepõlve ja perekonnani. Selle, kas inimesel on isaga või emaga probleeme, näen sünnikaardist küll ära. Ja isegi kui klient alguses probleemi eitab, siis tihti hakkab hiljem kooruma, et on küll lahendamata teemasid.
Küsimus on ka selles, kas ma kõike nähtavat infot kliendile välja ütlen. Ma ei usu näiteks horoskoope, mis ütlevad, et ülehomme sureb sul isa ära. Seda ei saa sealt näha – võib näha, et isaga või meestega on probleeme või on ootamas suured muutused. Ja mida teeb inimene, kellele negatiivseid asju öelda – ta läheb ära, on õnnetu... Minu eesmärk on see, et inimene tunneks end hästi ja julgeks elada.

Kui sünnikaart on koostatud, mis edasi?
Siis hakkan järjest vaatama kõikide tähtede ja planeetide asetsemist, mis on just selles kaardis erilist – kõikides kaartides on midagi erilist. Mitte kunagi enam ei ole planeedid täpselt selles asendis nagu sinu sündides ja sellega rõhutabki astroloogia iga inimese unikaalsust.
Planeetide seisu näitab niisiis ära spetsiaalne arvutiprogramm, aga mul on ka oskus seda käsitsi teha. Arvutiga on lihtsalt niivõrd palju lihtsam. Pärast seda algabki peamine, miks astroloogi on vaja – sünnikaardi tõlgendamine.
Kui olen eeltöö teinud, vaatan kaarti ja teen enda jaoks märkmeid – mis on kõige olulisemad asjad, millised käitumismustrid sealt välja paistavad, erinevad põhjused käitumiste taga jne. Siis saame inimesega kokku ja räägime sellest, mida nägin.
See ei ole aga kunagi monoloog, vaid dialoog, sest klient annab mulle kogu aeg tagasisidet, kuidas planeediseisud tema elus väljenduvad. See ei ole nii, et mina olen suur kõiketeadja ja tema ainult kuulab. Mina ei saa inimese elust rohkem teada kui tema ise.
Aitan inimesel näha seda, mida ta pole julgenud ise avastada või välja elada, näiteks andeid ja oskusi. Samas, kui ta teab, et tal ongi elus millegagi probleeme ja ta peab midagi juurde õppima, siis on tal sellega palju kergem leppida ja leida viis, kuidas olukorraga hakkama saada. Inimene saab ise endast rohkem teadlikuks ja leiab uue motivatsiooni, et edasi minna. Või näiteks saab kinnitust, et jah, praegu ongi raske periood ja peab selle perioodi läbi tegema, kuid tunneli lõpus on valgus. See ei tule võib-olla järgmisel kuul, võib-olla mitte ka ülejärgmisel. Kui ta pidevalt arvab, et järgmisel kuul läheb elu paremaks ja kui ei lähe, siis ta ju pettub ja pettub üha uuesti... Kui ta aga teab, et raskem periood kestab näiteks aasta lõpuni ja et siis läheb paremaks – teab ta kindlalt, et ongi selline aeg, mis on mõeldud nii-öelda põhjas ära käimiseks. Astroloogia juures on väga oluline ka vaba tahte küsimus. Tähed siiski ei määra sind ja su tulevikku, vaid suunavad sind. Kui sa tead, kuhu poole kaldud, siis saad ise otsustada, kas tahad seda teha või mitte.

Astroloogia on nagu ilmateade – kui näiteks on oodata vihma, siis on inimese enda vaba tahe, kas ta läheb välja või ei lähe, kas ta võtab vihmavarju kaasa või ei võta. Ehk inimese enda teha on see, mida ta saadud teabega peale hakkab. Astroloogiaga ei ole nii, et kõik on ette määratud. Ma ei usu seda. Ma usun inimese valikutesse.

Te ei poolda päikesemärke, miks?

Ma ei usu horoskoope, mis ütlevad, et näiteks päike on Skorpionis või Kaaludes ja sinu kuu on nüüd seetõttu selline või teistsugune. Minu silmis on see tervikust nii väike osa, umbes nagu sa näeksid inimesest vaid silmi. Muidugi, päike on üks kõige olulisemaid ja silmad on ka inimese hinge peegel, kuid nii võib palju nägemata jääda. Vaid selle põhjal ei saa mingeid paikapidavaid ennustusi teha. Seda enam, et tihti on horoskoobid ükskõik kelle poolt välja mõeldud või siis kopeeritakse need kusagilt, kus need on samuti koostanud mitte-astroloog. Just see teebki astroloogia maine maha.

Seega iga päev ilmuvad horoskoope ei tasu uskuda?
See on meelelahutus ja las nii ollagi. Kui võttagi seda meelelahutusena ja sellega saab nalja, siis on ju väga hea. Aga see ei ole astroloogia.

Astroloogia kohta on käibel palju müüte ja tihti räägitakse sellest kui millestki maagilisest. Milliseid müüte olete teie kohanud?
Kõigepealt ütles mu mees mulle, et kuidas sa saad astroloogiks hakata, sul ei ole ju kristallpalli, ostame sulle kristallpalli! Muidugi müüdid on tekkinud osalt juba astroloogide enda soovidest – mõni tekitabki teema ümber müstikat ja salapära, teeb sellise näo, et ta teab, aga ei ütle. Mina seda ei poolda.
Seepärast mulle meeldiski Inglismaal ja Austraalias õpitu, et see oli kõik väga konkreetne ja teema ümber ei olnud mingit hookuspookust. Arvatakse ka, et ma tõusen hommikul üles ja vaatan kohe järele, kas on näiteks hea päev prügi välja viimiseks. See on naljakas, sest sellist asja ei ole! Olen näinud küll, et ei ole hea aeg reisile minemiseks, aga olen ikka läinud. Kuigi tean, et võtan väikese riski, aga tahtmine on nii suur olnud. Ma ei võta astroloogiat nii, et olen selle ori. Pigem panen selle ennast teenima.
Tagasi tulles reisimise juurde – kui olen läinud sellisele reisile, kuhu justkui pole hea aeg minna, siis need reisid on küll kokkuvõttes õnnestunud, aga näiteks on olnud vahejuhtumid, et ühe reisi jooksul on saanud kolm hotelli minu kirjadest valesti aru ja on ette tulnud probleeme majutamisega. Või siis näiteks arvasime, et läheme ühest kohast teise edasi rongiga, kuid on streik ja just meie soovitud päeval rongid ei liigu. Sellised asjad ei riku reisi ära, kuid mõjutavad ehk ikka.

Liikvel on palju libaastrolooge, kuidas ja millise jutu põhjal aru saada, et tegu on petisega?
Üks hea kontroll on see, et kust ta infot võtab. Kui saame kliendiga kokku, on mul alati ees kaart ja näitan talle alati, millest ma infot välja loen ja millest järeldusi teen – näiteks kas on planeetide vaheline pingeseis või midagi muud. Astroloog peab suutma väga konkreetselt põhjendada, kust ta midagi võtab. Kui ta võtab selle omast peast või tajub minegid muid mõjutusi, siis ei ole asi õige.
Astroloogia põhineb faktidel. Heal astroloogil on head matemaatilised oskused ja ka tugev intuitsioon. Ainult intuitsiooniga pole astroloogias midagi teha. Ma üldse kahtlen neis, kel on väga kindlad seisukohad à la sul sureb keegi homme ära. Neid asju ei saa nii kindlalt kuidagi näha.

Kas astroloog näeb sünnikaardi põhjal ka elu lõppu ette?
See on vaieldav küsimus. Paljud astroloogid on seda teemat uurinud. Surm tuleb tavaliselt kas ootamatult või pärast pikka haigust, viimasel juhul on see inimesele endale pigem kergendus. Ja kui surm tuleb pärast pikka haigust, siis tähed näitavad hoopis pigem head seisu – inimesele on see kergendus, ta saab oma piinadest lahti. Küll aga võib surmaga tegemist olla siis, kui kaart näitab suuri elumuutusi. Muidugi ei pruugi, suur muutus võib tähendada ka seda, et hakkad kodus remonti tegema või leiab aset mingi muu transformatsiooniline sündmus. Nii et otseselt surma ette näha astroloog ei saa.

Nüüd naistele kõige põnevama teema juurde – sobivus meestega! Kas tähed näitavad ära, kellega me inimesena kokku sobime?
Inimesed saavad kokku nii müstilistel põhjustel – miks on vaja, et just need kaks inimest kokku saavad? Seda ei oska läbi näha ning mõned inimesed, kes astroloogiliste märkide järgi justkui ei peaks koos olema, on võib-olla just parimad partnerid, kuna õhus olevad pinged just võivadki olla need, mis inimesi koos hoiavad.
Oht on ka selles, et kui kaks inimest on kokku saanud ja neil on näiteks lapsed ning siis tulen mina ja hakkan rääkima, et näen pingeid ja probleeme... Nii võin külvata tüliseemne, mis hakkab idanema ja just mingi väike kommentaar võib kokkuvõttes pere lõhkuda. Seda ma saan küll näha, mis on inimese jaoks suhtes tähtis. Saan öelda, milline suhe oleks just talle sobiv ja hea, kas stabiilne või on vaja näiteks vabadust. Kui mees ei anna sellisele naisele vabadust, siis sealt ei saa midagi tulla. Sellist asja ütlen küll välja ja muidugi põhinevad kõik need andmed just inimese enda isiklikul kaardil.

Kuid kui võtta naise ja mehe sünnikaart, mida saab siis suhte kohta öelda?
Kui astroloogiaga alustasin, siis olin vaba ja vallaline, siis mind huvitas muidugi ka, millal ja kus ja keda. Näiteks nägin, et poole aasta pärast tuleb mul üks kinde suhe, ja see tuligi. Siis rahunesin maha ja ootasin ära. Kaardid näitavad, kus on kahe inimese suhte valupunktid. Kindlasti ma ei soovita, et selles suhtes ole edasi või et ära ole. Kui suhe algab, siis saab kaardi järgi öelda, kas tegemist on mööduva suhte või tulevikuga suhtega. See sõltub inimese enda faasist, kus ta parasjagu on.

Üks asi, mida teen, on sünnikaardi tõlgendus, kuid koostan ka aastahoroskoope, mis näitavad planeetide mõjutused ära terve aasta lõikes. Näiteks on ette tulnud naisi, kes on beebidega kodus ja tunnevad rahutust, et äkki nad peaksid olema kusagil mujal, kartes näiteks tööalaselt “rongist maha jääda“. Kui ma ütlen siis sellisele naisele, et praegu ongi sinu elus lastele või kodule pühendumise tsükkel ja järgmise 12 aasta jooksul sa rahulikku aega ei näe, siis ta rahuneb maha ja oskab just praegust aega maksimaalselt hästi ära kasutada.

Aga lapsed ja astroloogia? Kas planeedid võivad ära näidata laste avastamata võimed või varjatud anded?
Jah, võivad küll. Samuti seda, kas tal on piisavalt enesekindlust ja distsipliini, et oma eesmärke saavutada. Või näiteks seda, kas ta vajab pidevat julgustamist ja kinnitusi, et ta teeb asju hästi või hoopis tuleks tal lasta ise pusida ja talle võimalikult palju iseseisvust anda. Samuti saab sünnikaardi põhjal vaadata, kuidas ja missuguses vanuses võiks õnnestuda lasteaiaga harjumine ja millal ta sisemiselt kooliks valmis on.

Kui pikaajalist infot sünnikaardi põhjal on võimalik saada – kas on võimalik näiteks beebi sünnikaardi põhjal öelda, milline saab olema kogu tema elu?
Sünnikaart peegeldab kogu elu tervikuna ja seepärast on võimalik ka väikese lapse sünnikaardist välja lugeda, missugune töö on tema jaoks eriti rahuldustpakkuv, kuidas ta tõenäoliselt rahaga hakkab ümber käima või missuguse partneri valib. Samas näitavad sünnikaardi seisud siiski vaid eeldusi ja kalduvusi, need ei määra ära tulevikku. Tulevik sõltub ikkagi selle lapse valikutest. Planeedid ei sunni midagi tegema, vaid tekitavad soodsa kliima asjade arenguks. Näiteks kaksikutest vendadel võib olla samasugune pingeseis planeet Marsiga – üks neist lahendab probleeme vägivallaga ja temast saab kurjategija, teisest aga sõjaväelane või näiteks sportlane. Kui sa neid kalduvusi tead, saad ise teha teadlikumaid valikuid või aitad neid teha oma lapsel.

Triin Tobber on raamatu "Sünnikaardi saladused" autor, loe raamatust lähemalt SIIT.

Kui soovid astroloog Triin Tobberi koostatud sünnikaardi analüüsi tellida kas endale, sõbrale või pereliikmele, või tahad teada, mida toovad järgnevad kolm kuud, siis loe lähemalt ja kliki SIIA. Lisaks saadaval sünnieelsete varjutuste kirjeldus.